Bölgenin 50 Yıllık Hayali Gerçek Oldu

Ardeşen'nin ve Bölgenin 50 yıldır hayalı olan Tunca Grup yolu Çalışmalarına Start Verildi.

Bölgenin 50 Yıllık Hayali Gerçek Oldu

Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin, Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz, İller Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yerebakan ile Rize İl Genel Meclis Başkan Vekili Zekeriya Bozkan’ın geçtiğimiz yıl müjdesini verdikleri Ardeşen Tunca Dere içi yolu için bugün etüt çalışmaları başladı.

Tunca dere içi yolu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca projeye alınan ve bölge için 50 yıllık bir rüya konumundaki proje için bu gün Tunca’da etüt çalışmaları için ekipler sahada idi.

Ardeşen Fırtına Vadisinden başlayarak, Tunca Vadisi boyunca dere içinden geçecek olan yeni yol projesi, Tunca vadisinin el değmemiş ve bakir güzelliklerini ortaya çıkarmakla birlikte yeni turizm merkezlerinin de oluşmasına vesile olacak. Dere içi suyu kullanılarak bölgede yapılan Rafting ve Kano sporları turizm odaklı olacak.  Ayrıca vadi içinde güne birlik dağ yürüyüşü ve kamp aktiviteleri de yapılabilecek. Pirinçlik köyü güzergâhını Tunca dere içi yoluna bağlamakla, civar köylere giden diğer gurup yollarındaki yoğunluğu da azalmış olacak. Bu yatırım ileride Yusufeli tüneli ile şehirler arası bir yol ağı oluşturmak. Dolayısı ile Ardeşen-Erzurum hattının oluşması bölgeye çok şey katacak. Ayrıca Güzergâh boyunca yaklaşık 13 köy ve15 yayla da bu yolun tamamlanmasıyla rahat bir nefes alacaktır.

Her yönü ile bölgeye büyük katkılar sağlayacak olan Tunca Dere içi yolu bugün Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz’i ziyaret eden ekiplerin etüde başlamasıyla netlik kazandı.

Konuyla ilgili bir paylaşım yapan Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz. Müjdeli haberi şu sözlerle verdi; “Dere içi grup yolumuz için etüt çalışmalarına başladık.  Allah'ın izniyle yakında da ilk kazmasını vurmak da nasip olur inşallah. Hayaldi gerçek oluyor. Durmak yok yola devam. Daha yaşanabilir bir tunca için dev bir adım. Tunca halkı geleceğin Ayder'i olmaya hazır mı?” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2018, 17:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER