864 Rakımlı Tepe: ÇANKAYA

 Cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kala meydanlar gene şenlendi. Türkiye'de ilk kez halkın seçeceği bir cumhurbaşkanımız olacak. Bundan yıllar öncesini okumuştum Bayar'dan sonrası hep olaylı geçmiş cumhurbaşkanlığı seçimi. E hani milletvekili performansıyla bence normal. Birde buna askeri cuntayı ekledikmi değmesin yağlı boya. Fahri Korutürk'ten sonra Kenan Evren'in reisi cumhrluğu gelmesi iki yıl sürdü. Düşünün iki uzun yıl...

Bir bakıma önemli bir seçim. Çünkü en tepe, Çankaya nam-ı diğer 864 rakımlı tepe . Üç aday var. birisi başbaşkan, birisi uzlaşı adayı, birisi de malum kendini kürtlerin tamamına adadığını sanan parti başkanımız. Netice de anketler belli, alınacak oy oranları üç aşağı belli. Ama gelin iki adayı biraz inceleyim

İhsanoğlu'nu İKÖ genel sekreterliğinden duymuşluğum var, saygın bir makamdaydı. Hani hem CHP'nin hem MHP'nin ortakp bir adayda uzlaşması ve cemaatin aslında yıllardır varolan ama yeni ortaya çıkan hükümetle ters düşmesinden doğan aday oldu. Taşıma suyla deremen dönermi göreceğiz. Gene 80 öncesine dönersek bu iki partinin tek adayda uzlaşması Erdoğan'ın mı, yoksa onlar eskide kardeşiz hepimizin zaferimi yorum sizin. Son dönemde yaşanan İstiklal Marşı krizi tam bir siyasi süs aslında. Birbirini nerden vursam derdi. Seçim sonrası unutulur gider.

Ben kendi adıma çok fazla hükümet yanlısı olmamakla beraber, yıllardır süre gelen bir cemaat düşmanlığım vardı. Benim için bugünkü olaylar çok doğal, ama Başbakan'dan, göremedik, anlamadık kelimeleriyle bu ihaneti anlatması samimi gelmiyor bana doğrusu. Hiçbir istihbarat bilgim yok, sıradan normal bir vatandaş olarak ben bunu anladıysamda başbakan anlamadık diyorsa orda durmak lazım aslında. Bu ülkede benim bildiğim Nazım Hikmetler, Cem Karacalar ve diğerleri vatan hasretini iliklerine kadar çekmişken, sen, hükümet senden yana ve ortalık süt limanken Amerika'da yaşayacaksın hadi onu da geçtim bir dini hareket lideri olarak kardeşinin cenazesine lütfedip gelmeyeceksin. O zaman ben niye senin eteğini öpeyim dememiz lazım adama. Biz kolay unuturuz bu zat 28 şubatta askeri destekledi, Mavi Marmara'da İsrail'e destek çıktı.

Buraya bir parantez açalım ve diyelim ki: bir ülkede başbakanı sevmeyebiliriz, nefret edebiliriz hatta Mavi Marmara'yı oyun olarak bile görebiliriz. Ama asıl mesele şu ki; “otorite” çıkışını bir muhalefet lideri yapabilir, bir dini lider yapamaz.

Dini lider dedik değil mi? Ondan bahsediyoruz iki paragraftır. Ama hep siyaset yazdık farkındaysanız???....

konumuza dönersek sonucu belli seçimlerden birini daha yapacağız, beğeniriz beğenmeyiz sonucu belli bir seçim. En azından ben öyle düşünüyorum.

Ülkeme hayır getirir inşallah.

Selam ve dua ile....

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özgür Özbalcı
Özgür Özbalcı - 5 yıl Önce

Çankaya Köşkü ''864 rakımlı tepe'' değil!
Çankaya Köşkü'nün gerçek rakımı 1071 metre.