Gizli anlaşma yaptılar! Yargılanmayacaklar

11 Eylül ardından CIA için şüphelilere yönelik işkence yöntemlerini tasarlayan iki psikoloğun yargılandığı davada 3 eski esir adına davayı açan avukatlarla anlaşmaya varıldı

Gizli anlaşma yaptılar! Yargılanmayacaklar

ABD'de CIA'ye milyonlarca dolar karşılığında işkence yöntemleri tasarlamak, bunlara katılmak ve programı yönetmekle suçlanan iki ABD'li psikoloğa açılan davada anlaşmaya varıldı.

Dava, ilk kez CIA ya da özel sözleşmeyle çalışanlarının işkence yöntemlerinden sorumlu tutulması açısından özel önem taşıyordu.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) 2015 yılında ikisi yaşayan (Tanzanyalı Süleyman Abdullah Salim ve Libyalı Muammed bin Soud) 3 eski esir adına CIA'in 2002'de işe aldığı psikolog James Mitchell ve Bruce Jessen'a dava açmıştı.

Afganistanlı Gül Rahman ise ACLU'ya göre iki hafta boyunca kendisine yapılan işkence sonucu CIA'ye ait hücrede hipotermi nedeniyle ölmüştü.

CIA İKİ PSİKOLOĞA UZMANLIKLARI İÇİN 81 MİLYON DOLAR VERDİ

Yapılan anlaşma sonucu CIA'ye işkence tasarlayan psikologların şüphelilerin dövülmesi, waterboarding (suda boğulma hissi yaratan bir işkence yöntemi) uygulanması, aşırı stres poziyonlarında tutulması gibi işkence yöntemleriyle 'kişisel olarak' ilgili olmadıklarına karar verildi.

Ortak anlaşma metninde "Mitchell ve Jessen CIA için belli tutuklululara spesifik zorlayıcı sorgu metodları içeren programı hazırlamkta rollerini kabul ettiler. CIA'in programında suistimale uğrayan Gül Rahman'ın hayartını kaybetmesi ailesine acı verdi. Slim ve Bin Soud'un zorlayıcı sorgu metodlarına maruz klması da ailelerini üzdü" dendi.

Ancak  metinde psikolog Jensen'in "Ne ben ne de Dr. Mitchell davada belirtilen izinsiz uygulamalara göz yumduk, katıldık ve de izin verdik. Biz ülkemize özgürlüklerin ve güvenliğin tehlikede olduğu bir zamanda hizmet ettik" sözleri yer aldı.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER