Sütlüoğlu: Fiyatı Düşüren Özel Sektöre Çay Vermeyin

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, kameralar karşısına geçti, yaş çay alım kampanyasını değerlendirdi.

Sütlüoğlu: Fiyatı Düşüren Özel Sektöre Çay Vermeyin

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, kameralar karşısına geçti, yaş çay alım kampanyasını değerlendirdi.

24 Mayıs 2017 Çarşamba 21:54
Sütlüoğlu: Fiyatı Düşüren Özel Sektöre Çay Vermeyin

Üreticilerin yaş çay hasadı için acele etmemesini isteyen Sütlüoğlu, üreticilerin tüm kotasının alınacağını duyurdu. Sütlüoğlu, “Üretici aceleci davranırsa kim olursa olsun önüme gelene çayımı vereyim derse onun suçu bizde olmaz. Bu acelecilikten vazgeçelim. Fırsatçı bazı özel sektör temsilcilerine fırsat vermeyelim. Değerinde alıyorsa özel sektöre de çayımızı verelim. Özel sektör fiyatı düşürdüyse çay vermesin. Bahçede çay beklesin. Çay çok taze. Kesin çözüm bakanlar kuruluna intikal eden kanunun çıkmasıdır. Arzu ettiğimiz gibi çıkarsa taban fiyat özel sektöre tarafından da uygulanacak bir kanun çıkacak.” ifadelerini kullandı. Çaykur’a 1500 mevsimlik işçi alımının adalet zemininde yapılacağına vurgu yapan Sütlüoğlu, “ Noter huzurunda canlı yayınla yapılacak. kim bu kuradan çıkarsa işe o girecek. Hiç kimseye torpil yapılmayacak.” dedi.

8700 TON KAPASİTEYE ULAŞTIK
Çaykur Genel Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenleyen Genel Müdür İmdat Sütlüoğlu, 3 Mayıs tarihinde kampanyayı açtıklarını belirterek kuruma ilk çayın 10 Mayıs tarihinde geldiğini söyledi. Serbest alımla başladıkları yaş çay kampanyasında günlük işleme kapasitesine 20 Mayıs’ta ulaştıklarını ve randevulu alım sistemine geçtiklerini ifade eden Sütlüoğlu, “Şuana kadar 71 bin ton çay aldık.  Özel sektörde 50 bin ton dolayında yaş çay aldık. Şuana kadar 120 bin tonun üzerinde yaş çay alındı. İlk sürgünde alacağımız çayın yüzde 40’ını almış olduk.  8700 ton günlük kapasite ile yaş çay işliyoruz.  Pazar Taşlıdere çay fabrikasını kısa bir süre sonra denemeye alıyoruz. 400 tonluk dev bir kapasiteye sahiptir. Kurumun en kapasiteli fabrikasıdır. Hangi fabrika olursa olsun bu süreç şarttır. Bizde bu fabrikada rekor bir sürede tamamlandı. 5 fabrika büyüklüğünde bir fabrikadır. Bu kadar sürede tamamlanmasına rağmen yetiştiremediler insansız eleştiri yapılıyor. Taktir edilerek alkışlanacak bir başarı değişik taraflara çekilmeye çalışılıyor. Bu sürgün bitmeden deneme üretimine başlayacağız. Her fabrikaya yapılan bir teknolojik yenilik bir denemeye ihtiyaç duyar. Bu denemelerde ufak tefek gecikmeler olsa buda anlayışla karşılanmalıdır. Kapasiteleri en üst düzeyde kullanıyoruz. Pazar fabrikası devreye girince 9100 ton günlük kapasiteye çıkmış olacağız.”

ELEKTRİK KESİNTİLERİ KAPASİTEYİ DÜŞÜRÜYOR
Kapasite kullanımını düşüren kendilerinin dışımızda elektrik dağıtım şirketinin yaptığı kesintiler olduğunu ifade eden Sütlüoğlu, “Bu kesintiler bizim üretimimizi aksatıyor. Bir kesinti bir fabrikanın bir saat durmasına neden oluyor. Elektrik dağıtım şirketinin kesintilerinden dolayı günlük kapasite kaybımız 400 tondur.  Bunun dışında bazı fabrikalarda organik üretime tahsis edilmiştir. Organik üretim yaptığımız fabrikalara diğer çayları alamazsınız.  Organik üretim yaptığımız yüksek kesimlerde çay geç devreye girmesiyle organik çay fabrikalarımızı tam kapasite olarak kullanacağız. İlk sürgün kotamız dekara 400 kilogramdır. Bu yüksek bir rakamdır. Geçmiş yıllara bakıldığında hiçbir zaman ilk sürgünde dekara 400 kilo kota çıkmamıştır. Biz vatandaşın mağdur olmaması için yüksek tutuluyor.”

ÜRETİCİLERE ÇAĞRIDA BULUNDU: ACELE ETMEYİN, UCUZA ÇAYINIZI VERMEYİN
Vatandaşlara  çağrıda bulunan Sütlüoğlu, şunları söyledi: “Üreticiler acele etmeyin. Çay toplayıp vermesinler. Çaylar çok taze. Çayların kartlaşma riski yok. özel sektörün çöl toprağının yağmura suya susamışlığı kadar çaya ihtiyacı var. vatandaş ucuza çayını vermesin. Böyle olursa onlar çay fiyatını yukarı çekecektir. vatandaş ucuza çay alana çay verdiğinde onlarda ucuza çay alıyor. taban fiyatın altında çay almayın uyarısı yapıyoruz. Bazı özel sektör vatandaş sıkıştığında fiyatları aşağıya çekiyor. Bu ahlaki ve etik değil.Bunun çözümü vatandaşın çay vermemesidir. Üretici paniğe kapılmasın, acele etmesin. Biz taahhüt ettiğimiz çayı alacağız. Önümüzde ramazan var diye acele ediliyor. Ramazan güzel bir aydır. Ramazan’da çalışılmaz diye bir şey yok.  Efendim siz çayın hepsini alın. Bu mümkün değil ki.”

“FİYATI DÜŞÜREN ÖZEL SEKTÖRE ÇAY VERMEYİN”
Kapasite konusuna değinen Genel Müdür Sütlüoğlu, “Bir fabrikanın 100 ton kapasitesi var. 10 kişi çay veriyorsa her birinden 10 kilo çay alabilir. 20 kişiye çıkarsa bu mecburen 5 kiloya düşer. Vatandaşın çay verme periyoduna göre alımları programlamamız gerekiyor. Bunun dışında çay almamız çürütmemiz ve dökmemiz lazım. Bunu kimse bizden beklemez.  Çayda işkenceye son veren randevulu alım kampanyamız var. Her hafta üretici bir gün alım yerine geliyor. Kontenjanın düşmesi kalkması sizi etkilemiyor. 4 ‘üncü haftada kotanızın hepsini alacağız. Aceleci davranılırsa kim olursa olsun önüme gelene çayımız vereyim derse onun suçu bizde olmaz. Bu acelecilikten vazgeçelim. Fırsatçı bazı özel sektör temsilcilerine fırsat vermeyelim. Değerinde alıyorsa özel sektöre versin çayını. Fiyatı düşürdüyse vermesin.  Bahçede çay beklesin. Çay çok taze. Kesin çözüm bakanlar kuruluna intikal eden kanunun çıkmasıdır. Arzu ettiğimiz gibi çıkarsa taban fiyat özel sektöre tarafından da uygulanacak bir kanun çıkacak.” ifadelerini kullandı.   

İŞÇİLER ADALET ZEMİNİNDE ALINACAK
Çayku’a 1500 mevsimlik işçi alımının adalet zemininde yapılacağına vurgu yapan Sütlüoğlu, “ Noter huzurunda canlı yayınla yapılacak. kim bu kuradan çıkarsa işe o girecek. Hiç kimseye torpil yapılmayacak. Ben dahil kimsenin böyle bir imkanı olmayacak. Kimse torpil aramasın. “ dedi.

ŞİKAYETLER İÇİN BEYAZ MASA DEVREDE
Vatandaşların her türlü görüşlerini oluşturdukları beyaz masaya ulaştırmalarını isteyen Sütlüoğlu, “Bu masanın telefonuna şikayetleri bildirebilirler. En üst düzeyde bu şikayetler değerlendiriliyor Bende bunları an ve an takip ediyorum.  Anlık çay alımlarını telefondan takip edebiliyoruz. Çaykur’da güzel çalışmalar oldu, olmaya da devam ediyor.” dedi.

FABRİKA MÜDÜRLERİNE SESLENDİ: ÜRETİCİ İLE İÇ İÇE OLUN
Toplantıya katılan fabrika müdürlerine seslenen Sütlüoğlu, “Müdürlerimiz halkla iç içe olsun. Odalarınızda oturmayın. Alım yerlerini dolaşın. Onlara anlatmanız gerekenleri anlatın. Onların isteklerini dikkate alın. Problemleri çözmeye çalışın. Vatandaşların sık sık yaptığı şikayetler var. Randevulu sisteme gelmeden bunu cep telefonlarına mesajla anında ulaştırın. Vatandaşlarda mesajları takip etsin. Kontenjanların ne kadar olduğunu akşamdan bildirin. Biz size bu kadar imkanlar verdik. Bunu kullanın vatandaş mağdur olmasın. Kaliteli çay alımına dikkat edelim. Kalitesiz çaydan iyi çay yapamayız.  Üreticinin kaliteli çay toplamasını teşvik edin. Bu sezon hep beraber vatandaşlarımızla el ele vererek kaliteli çaylar üretmiş oluruz.”

CANLI YAYINDA BAKAN ARADI, CUMA GÜNÜ FİYAT AÇIKLANIYOR
Sütlüoğlu konuşmasını sürdürürken Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanı faruk Çelik telefonla aradı. Basın toplantısına bir süre ara veren Sütlüoğlu, Bakan Faruk Çelik ile görüştü. Görüşme sonrası yeniden açıklamasına devam eden Sütlüoğlu, yaş çay taban fiyatının Cuma günü açıklanacağını duyurdu.

KALİTEYE ÖNEM VERELİM BİNDİĞİMİZ DALI KESMEYELİM
Üreticilerin çay tarlasına girmesini isteyen Sütlüoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Allah’ın lütfü olan çay gibi bir başka ürün yok. İlaçlama yapılmıyor, tarla kazılmıyor. Allah’ın verdiği çayı toplamak varken alacağımız paranın yarısını dışarıdaki işçilere niye veriyoruz. Çaylıkları sevelim, ailece gidelim. Onun güzelliğini yaşayalım. Çocuklar sanal alemde geziyor. Anne baba başka yerde. Toplanalım piknik yapar gibi çaylıklara gidelim.  Bunu yapmıyoruz. Dışarıya çay toplattığımızda alımlarda istikrar da olmuyor.  Fabrika müdürleri dal budak almak zorunda değilsiniz. Kötü çay gelirse bunun sorumlusu biziz. Vatandaşa anlatmak ve doğrusunu uygulamak bizim görevimiz. Çayda kaliteyi yükseltmemiz lazım. Bindiğimiz dalı kesiyoruz. Hemşerilerimizi sevdiğim için bunu söylüyorum. Gelecek menfaatlerimizi, çocukların geleceğini çayı kötü toplatarak riske ediyoruz. Bindiğimiz dalı kesmeyelim.”
Sütlüoğlu, müşteri deneyimini en iyi yöneten marka ödülünün Çaykur’a verildiğini belirterek konuşmasını tamamladı. Haber: Aytekin Kalender

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.